Stanislav Grof

Stanislav Grof

Stanislav Grof

Stanislav Grof (* 1. červenec 1931 v Praze) je americký psychiatr českého původu, jeden ze zakladatelů transpersonální psychologie, nyní žijící v USA. Kromě teoretického nástinu tohoto hnutí zkoumal také využití změněných stavů vědomí při léčení. Je objevitelem holotropního dýchání, napsal několik knih na téma psychospirituální krize. Jeho práce mu přinesla několik ocenění, například cenu VIZE 97 manželů Dagmar a Václava Havlových.

Pochází z České Třebové, jeho matka pocházela z katolické rodiny, rodina jeho otce byla bez náboženského vyznání. Dohodli se, že malého Stanislava i jeho bratra budou vést k náboženství a nechají ho se v pozdějším věku rozhodnout, „aby si našli svoji vlastní cestu“. Na vysokou školu se dostal na přelomu 40. a 50. let, v době nejvyšší euforie z komunistického režimu. Původně se chtěl stát psychoanalytikem – uchvátil ho Freudův Úvod do psychoanalýzy. Pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze Bohnicích pod doc. Roubíčkem, jenž někdy v průběhu 50. let dostal v rámci výzkumu zásilku LSD, které následně Grof vyzkoušel sám na sobě. Pocity a stavy vědomí spjaté s použitím této drogy na něj udělaly tak velký dojem.

Grof poté začal studovat použití psychotropních látek v jiných kulturách a náboženstvích, včetně mysticismu a různých koncepcí sprituality jako protipól ke koncepci západní medicíny, která se podle jeho slov tyto zážitky snaží patologizovat. V roce 1967 dostal stipendium do Spojených států amerických – v Maryland Psychiatric Research Centre v Baltimore, kde se účastnil několika výzkumných projektů (např. se skupinami chronických alkoholiků, vězňů-toxikomanů, pacientů umírajících na rakovinu). Po srpnu ’68 se rozhodl v USA zůstat, v marylandském výzkumném ústavu povýšil na vedoucího výzkumu. V té době dostal nabídku na napsání knihy o psychedelických látkách, kterou přijal. Na přelomu 60. a 70. let se přestěhoval do Saline v Kalifornii, kde poznal svoji budoucí manželku Christinu a později spolu vyvinuli holotropní dýchání. Po sametové revoluci v roce 1989 se několikrát vrátil do Československa. Od 90. let se opět začal věnovat psaní, jeho knihy na pomezí medicíny, psychologie, mystiky, kulturologie a filosofie byly přeloženy do několika jazyků.

Zdroj: wikipedia.org